PRZEDSZKOLNY PROJEKT PROMOCJI ZDROWEGO ODŻYWIANIA
W RAMACH  PROGRAMU „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”
"PRZEDSZKOLNA RODZINA WITAMINIAKÓW”

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 12
PRZEDSZKOLE NR 86 W LUBLINIE

W ramach działań własnych prowadzonych przez Przedszkole nr 86 w Lublinie w zakresie programu ,, Szkoły promującej zdrowie”, w odpowiedzi na problem priorytetowy – utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych – przez najbliższy rok szkolny 2016/2017 będzie realizowany projekt ,, Przedszkolna Rodzina Witaminiaków”.

ZASADY PROJEKTU:

Rodzina Witaminiaków to 10 specjalistów, którzy będą dbać o zdrowie naszych dzieci, ich rodziców oraz pracowników naszego Przedszkola. Oto oni:

OWOCE:

  • Truskawka
  • Jabłko
  • Śliwka
  • Gruszka
  • Malina

WARZYWA:

  • Kapusta
  • Marchewka
  • Pomidor
  • Brokuł
  • Ogórek

"Witaminiaki mieszkają na stałe w Krainie Zdrowia, ale zawsze boją się, że może spotkać ich największy wróg – Pani Bakteria”. …….

…..to początek historii Rodziny Witaminiaków, a każda z grup przedszkolnych może dopisać jej dalszy ciąg, kiedy pozna dokładniej jednego z członków tej rodziny. W ten sposób zacznie pisać Pamiętnik swojego Witaminiaka.

Każdy z Witaminiaków został przygarnięty przez jedną z grup przedszkolnych / poprzez tajne losowanie wśród nauczycieli prowadzących grupy/ i przez najbliższy rok będzie towarzyszył w codziennej pracy grupy; będzie dbał o zdrowie i odporność dzieci, żeby zawsze tryskała energią.

Na koniec roku wszystkie Witaminiaki wraz z dziećmi i ich rodzicami, zaproszonymi gośćmi, dziećmi z innych przedszkoli / m.in. współpracującymi z nami Przedszkolem nr 15 i 25/ będą świętowały podczas Festynu Rodzinnego pt. "Dzień Witaminiaków w Przedszkolu Nr 86 w Lublinie”.

Każda z grup ma za zadanie wybrać imię dla swojego Witaminiaka, wykonać jego portret, poznać jego właściwości i wpływ na nasze zdrowie. Z pewnością ubogaceniem zajęć będzie poznanie piosenki z repertuaru dziecięcego lub ułożenie własnej o swoim owocu lub warzywie.

A każde z dzieci będzie czekało na ,, Dzień…. Marchewki, Kapusty itd.” – specjalny dzień w danym miesiącu, poświęcony całościowo tematycznie danemu Bohaterowi. I już niedługo zobaczycie panie nauczycielki oraz dzieci przebrane na zielono, pomarańczowo lub czerwono – to będzie znak, że dana grupa ma tego dnia święto swojego Witaminiaka. Będzie to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców. Bo to dzięki nim będzie można skosztować przysmaki z danym owocem lub warzywem albo własnoręcznie przygotować sok, sałatkę lub ukisić kapustę……

PRZYDZIAŁ WITAMINIAKÓW DO POSZCZEGÓLNYCH GRUP:

GRUPA 1 – BIEDRONKI – Gruszka

GRUPA 2 – ŻUCZKI – Malina

GRUPA 3 – MOTYLKI – Jabłko

GRUPA 4 - PSZCZÓŁKI – Pomidor

GRUPA 5 – MRÓWKI – Marchewka

GRUPA 6 – ŚWIERSZCZE – Brokuł

GRUPA 7 – STOKROTKI – Truskawka

GRUPA 8 – KONICZYNKI – Ogórek

GRUPA 9 – DZWONECZKI – Śliwka

GRUPA 10- SZAFIRKI – Kapusta

REALIZACJA ,, DNIA WITAMINIAKA” W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH:

1. PAŹDZIERNIK  - Dzień Marchewki

2. LISTOPAD – Dzień Kapusty

3. LISTOPAD – Dzień Brokułu

4. STYCZEŃ – Dzień Śliwki

5. LUTY – Dzień Jabłka

6. LUTY – Dzień Gruszki

7. MARZEC – Dzień Ogórka

8. MARZEC – Dzień Pomidora

9. KWIECIEŃ – Dzień Maliny

10. MAJ – Dzień Truskawki

Dar zabawy

Od września 2015 roku w grupie „Pszczółek” realizujemy program wychowania przedszkolnego „Dar Zabawy” opierający się na koncepcji niemieckiego pedagoga Friedricha Froebla, którego autorką jest pani dr Barbara Bilewicz – Kuźnia.

W czasie pracy, zabawy mamy do dyspozycji dary, czyli kolorowe wełniane piłeczki, drewniane klocki w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, patyczki, mozaiki, pierścienie, kolorowe punkty, które są ułożone w zestawach i umieszczone w drewnianych pudełkach. Na równi z darami korzystamy z materiałów, których dostarcza przyroda, zwanymi darami natury oraz z pomocy dydaktycznych przygotowanych przez nauczycielkę.

Ważnym aspektem w naszej pracy jest organizacja dnia. Rozpoczynamy pracę zajęciami w tak zwanym porannym kole. Jest to zabawa z tekstem literackim, praca z ilustracją, zabawy orientacyjno – porządkowe, a także inne zabawy z wykorzystaniem darów, podczas których zamiast gotowych obrazów prezentujemy dzieciom symbole, np. czerwona piłeczka jest dziewczynką, żółte punkty to kwiaty, a kukiełka z koralików przedstawia wilka.

Następnie przechodzimy do pracy w czterech grupach zabawowo – zadaniowych liczących 5 – 6 przedszkolaków. W danym tygodniu skład grupy nie zmienia się, jednak codziennie grupa pracuje w innym kąciku:

- kącik darów,

- kącik gospodarczy,

- kącik twórczych prac ręcznych,

- kącik badawczy.

Kącik darów to miejsce z freblowskimi klockami zwanymi darami, jak również z zabawkami z tak zwanego małego i dużego świata – zabawki przedszkolne, samochody duże i małe, lalki, figurki zwierząt i ludzi itp.             Te wszystkie elementy inspirują nas, czyli małych odkrywców świata.

Kącik gospodarczy ma charakter małej kuchni. Tu przygotowujemy potrawy, np. sałatki, kanapki, ciasteczka, desery. Uczymy się nakrywać do stołu, pielęgnować rośliny, kwiaty, a w przyszłości małe zwierzątka.

Kącik twórczy to materiały plastyczne, rekwizyty do zabawy w teatr, instrumenty muzyczne, a także inny sprzęt grający.

Zabawy w kąciku badawczym realizujemy w sposób swobodny, jak i kierowany. W tym miejscu zgromadzone są nożyczki, pojemniki z piaskiem, woda, glina, lupy, słoiki, butelki i inne narzędzia. Tutaj dyskretnie kieruje naszą pracą pani Iza.

Program „Dar zabawy” nie wyklucza zabawy tradycyjnymi zabawkami. Tak jak inni mamy czas na swobodną zabawę, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi. Bierzemy udział w różnych konkursach, akcjach i koncertach. 

 

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!

  

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Jest to ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ale także ich rodziców, nauczycieli przedszkolnych oraz do personelu medycznego.   

Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

Prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów ma za zadanie  wpłynąć  na poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej,  wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych uwzględniających skład i sposób żywienia, przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną.

W ramach projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” realizujemy starania o zdrowe zęby naszych przedszkolaków. Naszym celem jest zmniejszenie nasilenia występowania choroby próchnicowej zębów poprzez kampanię edukacyjną skierowaną do dzieci i rodziców.

W ramach tegoż projektu  realizowane były zajęcia upowszechniające wiedzę o sposobach skutecznego zapobiegania próchnicy. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, kształtowanie aktywnych postaw  i nawyków dzieci wobec zdrowia. W nasze działania włączyła się szkolna pani stomatolog, która przyszła z pogadanką na temat higieny jamy ustnej a przy okazji sprawdziła, czy dzieci prawidłowo szczotkują zęby. Dostaliśmy też zaproszenie do szkolnego gabinetu stomatologicznego, z którego z pewnością skorzystamy w niedalekiej przyszłości. Mamy nadzieję, że prowadzona działalność edukacyjna  wpłynie na poprawę zachowań prozdrowotnych dzieci.

Dzięki uczestnictwu w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy” dzieci z najstarszych grup zostały wyposażone w pasty i szczoteczki  a rodzice w materiały edukacyjne i promocyjne.

Zapraszamy do galerii.

strona internetowa projektu