KLASA II H - PRZYJEMNOŚCI  SWOJE MA!!!

21 czerwca dzieci z klasy II h pragnęły zobaczyć, czy można efektywnie uczyć się na świeżym powietrzu. Doskonała pogoda zachęcała do wyjścia poza mury szkoły. Eksperyment powiódł się znakomicie. Zajęcia w plenerze były doskonałą okazją do uprawiania sportów. Uczniowie rozegrali kilka meczy, grali w badmintona, rzucali do tarczy. Zmęczeni wysiłkiem fizycznym mogli relaksować się na kocykach czytając swoje ulubione książki. Rodzice uczniów zadbali o zdrowe przekąski, a Panie Nauczycielki zrobiły dzieciom niespodziankę w postaci zimnych lodów.

Marzanna Brzozowiec
Adriana Mazowiecka

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Klasę I c w dniach 8 i 14 czerwca odwiedziła mama jednej z naszych uczennic. Tego dnia jednak nie pełniła wyłącznie roli mamy i nie pytała o oceny i zachowanie córki J Przeprowadziła natomiast warsztaty, podczas których dzieci uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe oraz omówili  sytuacje, w których należy wzywać pogotowie ratunkowe, straż pożarną lub policję. Dowiedzieli się, co oznacza trudne słowo: resuscytacja. Mama Oli wyjaśniła dzieciom, w jaki sposób należy udzielać pomocy osobom poszkodowanym, czym jest pozycja boczna bezpieczna, a czym jest pozycja przeciwwstrząsowa. Wszyscy mieli możliwość przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych: resuscytacji na fantomie, bandażowania kończyn oraz używania chusty medycznej ratowniczej i folii ratunkowej.

Nadchodzą wakacje, podczas których wyjeżdżamy i spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Czasami bywa niebezpiecznie... Uczniowie klasy I c już wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. A Wy?

Ogólnopolski Finał Szkolnej Ligi Rugby TAG - III miejsce w Polsce!

W sobotę, 10 czerwca 2017 na obiektach KS Budowlani Łódź odbył się finałowy turniej Szkolnej Ligi Rugby Tag.

Reprezentacja naszej szkoły pod przewodnictwem p. Przemysława Chudzika zarówno w kategorii klas IV i V zajęła III miejsce.

Skład klasy 4:

 1. Zuzanna Ogrodowczyk
 2. Magdalena Jarząbek
 3. Wiktoria Kulik
 4. Jarosław Wanicki
 5. Michał Długosz
 6. Aleks Puliński
 7. Dominik Szurek
 8. Mateusz Janczak

Skład klasy 5:

 1. Natalia Krupa
 2. Zuzanna Rejner
 3. Jakub Kontek
 4. Kacper Wasek
 5. Mateusz Bartoszek
 6. Jakub Hartfil
 7. Rumen Simeonow

Po zakończeniu zawodów uczestnicy mogli obejrzeć na stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego Mistrzostwa Europy Rugby 7 z udziałem reprezentacji Polski. Dla wielu z nich było to po raz pierwszy spotkanie z rugby na europejskim poziomie i zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Przemysław Chudzik

Wycieczka Kraśnik - Lasy Janowskie klasa 4a i 4b

Uczniowie klas 4a oraz 4b pod opieka wychowawców Pani Ewy Iwan, Pani Iwony Drobek oraz Pani Agnieszki Rzedzickiej i Pana Konrada Figla dnia 8 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Kraśnika oraz Janowa Lubelskiego. Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Pożarnictwa w Kraśniku, w którym poznali historia tamtejszej Straży Pożarnej oraz mieli możliwość wejścia do wozów strażackich. Po przejeździe do Janowa Lubelskiego  zwiedzili wystawę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Zdobyta tam wiedze wykorzystali w zabawie terenowej "pędź pendzokiem". Kolejnym punktem programu była wyprawa wozami terenowymi po Lasach Janowskich.  Podczas całej wycieczki uczniowie uczestniczyli w szeregu zabaw integracyjnych. W godzinach wieczornych pełni wrażeń zasiedli do ogniska.
 
Wychowawcy i opiekunowie:
Ewa Iwan
Iwona Drobek
Agnieszka Rzedzicka
Konrad Figiel​

KAMPANIA ROWEROWY MAJ 2017

Dobiegła końca kolejna edycja akcji Rowerowy Maj. W tegorocznej Kampanii oprócz inicjatora Gdańska oraz Lublina wzięło udział 21 samorządów m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdynia, Sopot, Tczew, Elbląg, Tychy, Rybnik, Zamość i Włodawa. Pomysłodawcą Kampanii jest Urząd Miejski w Gdańsku, organizatorem Urząd Miasta Lublin, a partnerem Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie – Porozumienie Rowerowe. Udział w tym wydarzeniu wzięło blisko 3000 uczniów i uczennic z 25 szkół podstawowych, którzy w ciągu całego maja odbyli prawie 38 000 dojazdów do szkoły na rowerze, deskorolkach, rolkach czy hulajnogach. Szkoła Podstawowa nr 14 im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie zajęła w tegorocznej rywalizacji 1 miejsce wśród lubelskich szkół. W tym miejscu należą się ogromne podziękowania uczniom klas 4-6 z naszej szkoły, którzy swoim rowerowym zaangażowaniem osiągnęli ten wspaniały wynik. Podkreślić należy, że nagrodą główną w kampanii jest zadaszony parking rowerowy, z którego już niedługo nasi uczniowie będą mogli korzystać.
W sobotę 10 czerwca na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur ogłoszone zostały wyniki tegorocznej Kampanii Rowerowy Maj. W imieniu społeczności szkolnej SP nr 14 w Lublinie, nagrodę odebrał Pan Dyrektor Lucjan Miciuk.
Gratulujemy uczniom wszystkich szkół, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu!!!

Zapraszamy do artykułu oraz galerii:
http://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/mobilnosc-aktywna/lublin-rowerowy/kampania-rowerowy-maj/aktualnosci/szkola-podstawowa-nr-14-najlepsza-w-kampanii-rowerowy-maj-2017,3,3593,1.html

Koordynatorzy:
Konrad Figiel
Konrad Radecki

WYSTĘP SCHOLI W KOŚCIELE NA BAZYLIANÓWCE

Widząc ogromne zaangażowanie naszej Scholi na rzecz innych, szczególnie słabszych, otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie od Pani Redaktor Tygodnika Niedziela – p. Urszuli Buglewicz i od dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Lublinie do przygotowania oprawy muzycznej Mszy św. na zakończenie roku katechetycznego i do wystawienia naszego przedstawienia "Pastuszkowie z Fatimy" dla tamtejszej młodzieży niepełnosprawnej w Kościele na Bazylianówce u o. Marianów. Wielkie podziękowania pragnę skierować najpierw do dzieci, które zechciały podjąć się tego wyzwania i odpowiedzieć na zaproszenie – rezygnując przy tym ze swoich przyjemności i za ich godne reprezentowanie szkoły i aktywne zaangażowanie na rzecz młodzieży niepełnosprawnej, oraz wielkie podziękowania dla rodziców naszej kochanej Scholi, którzy dbają  o wszechstronne wychowanie swoich dzieci wybierając dla nich to, co jest wartościowe.

s. Anna Piętak

 

Koncert Galowy XXV Przeglądu Zespołów Artystycznych

W piątek 9 czerwca Oliwia Goch pod kierownictwem p. Katarzyny Wiśniewskiej odebrała Dyplom Laureata XXV Przeglądu Zespołów Artystycznych.

Koncert Galowy odbył się w DDK SM Czechów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

WYCIECZKA KLASY II H I III D 

Czas już w kąt porzucić teczkę, jadą klasy na wycieczkę.
II H i III D do Janowa spieszą się.
Tam już czeka Zoom Natury, a nad nami białe chmury.
Bo pogoda dopisała i nas deszczem nie polała.
Słonko świeci, wietrzyk chłodzi, nic nam dzisiaj nie zaszkodzi.
Jak tu pięknie jest wokoło, nikt nie tęskni dziś za szkołą.
Ale dzieci nie wiedziały, że i tak dziś lekcje miały.
Bo uczyły się radośnie, o tym co się dzieje w sośnie,
Co tam pachnie w lesie całym,  o czym śni zajączek mały.
I akwarium zobaczyły, a w nim ryby nakarmiły.
Potem już zajęcia w-f -każde dziecko buja się
I na linie i na siatce i przechodzą też po kładce.
Bo to był park linowy, trzeba było schylać głowy,
Jak Indianie się zakradać, ale z trasy nie pospadać.
Cztery Panie pilnowały, by dzieciaki radość miały.
By  im włos nie spadł z ich głowy, chociaż wyjazd był bombowy.
Nikt nie nudził, nie marudził, autokaru nie pobrudził.
II H i III D wiedzą jak zachować się,
By Rodzice dumni byli, że wycieczkę im kupili.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały Panie:
Marzanna Brzozowiec
Adriana Mazowiecka
Dorota Chmielewska-Nuckowska
Agnieszka Rzedzicka

 

Wręczenie nagród w konkursie „Podaruj odrobinę serca bezdomnym zwierzętom”

Dnia 8 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród książkowych w konkursie „Podaruj odrobinę serca bezdomnym zwierzętom”. Każdy z laureatów otrzymał także dyplom z miniaturką swojej pięknej pracy.

Zuzanna Kozak, kl. I A (wych. E. Koniczyńska)
Igor Nieścioruk, kl. II H (wych. M. Brzozowiec/A. Mazowiecka)
Kacper Pochman kl. II H (wych. M. Brzozowiec/A. Mazowiecka)
Jakub Nieścioruk kl. II h (wych. M. Brzozowiec/A. Mazowiecka)
Aleksandra Michalak kl. I C (wych. P. Kasperczuk) 

Serdecznie gratulujemy laureatom!!!

Koordynatorzy:
Marzanna Brzozowiec
Adriana Mazowiecka 

Nocka szkolna

W dniach 2-3 czerwca 2017 roku uczniowie z klasy 2 g pod opieką nauczycieli: Pani Anny Czubak i Pana Macieja Harasim uczestniczyli w imprezie integracyjnym zwanej „Nocka szkolna”. Pierwszym punktem spotkania była gra terenowa – podchody w pobliskim lesie, w której uczniowie musieli wykazać się sprawnością fizyczną aby otrzymać ukryte fragmenty mapy. Finałem gry terenowej był ukryty skarb znajdujący się na terenie szkoły. Po powrocie na dzieci czekało już ognisko przygotowane przez rodziców i wspólne pieczenie kiełbasek. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności interpretacyjne i wokalne przygotowane z okazji Dnia Mamy i Taty. Występ wywołał niesamowite wrażenia na rodzicach: widać było wzruszenie i radość. Dopełnieniem stanu euforii były drobne niespodzianki przygotowane przez dzieci. Kolejnym punktem programu był mecz w dwa ognia: dzieci kontra rodzice. Gdy zrobiło się już ciemno dzieci wraz z nauczycielami udały się do szkoły i tam czekały kolejne atrakcje: wspólna kolacja, pidżama party i kino nocne. Rano zjedliśmy pyszne śniadanie przygotowane przez rodziców i w radosnych nastrojach rozeszliśmy się do domów.